KONTAKT

Infolinia

68 422 84 24

Pn - Pt 8:00 - 18:00

Sob 10:00 - 14:00

E-mail

sklep@domator24.com

reklamacje@domator24.com

Adres

ul. Dekoracyjna 8
65-155 Zielona Góra

Na co zwrócić uwagę przy kupnie fotela biurowego?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie fotela biurowego?
27/6/16

Prawie 70% społeczeństwa pracuje w pozycji siedzącej. Biorąc pod uwagę długie godziny spędzone w jednej pozycji, należy zadbać o jak najlepszą jakość fotela biurowego. Ma to szczególne znaczenie dla kondycji naszego kręgosłupa – dzisiaj i w przyszłości. Aby codzienne 6-8 godzin, spędzone w pozycji siedzącej, upływało w komforcie i bezpieczeństwie, należy zwrócić uwagę na funkcjonalność i ergonomię wyposażenia stanowiska pracy.

Niezbędne parametry

Podczas siedzenia, nasze mięśnie wciąż pracują. Nieprawidłowa pozycja zwiększa ich napięcie, co może skutkować schorzeniami kręgosłupa, bólami mięśni, problemami z krążeniem, bólami głowy czy powstawaniem żylaków. Ergonomiczne fotele biurowe pozwalają kręgosłupowi przyjąć pozycję litery „S”, zapewniając prawidłowe, wygodne podparcie. Fotele obrotowe powinny posiadać pięcioramienną podstawę z kółkami, zapewniającą stabilność. W niektórych modelach można się spotkać z mechanizmem samohamowania. Przed zakupem, należy sprawdzić, czy kółka są przeznaczone do powierzchni, po której fotel będzie się przesuwać, inaczej nie będzie on wygodny w użytkowaniu i przyczyni się do zniszczenia podłogi. Na rynku dostępne są krzesła z kółkami uniwersalnymi, antypoślizgowymi oraz przeznaczonymi do pomieszczeń z wykładziną, dywanem lub posadzką.

Odpowiednie dopasowanie

Optymalne siedzisko fotela biurowego jest na tyle głębokie, by można było podeprzeć około ¾ długości ud. Musi mieć ono także odpowiednią szerokość, co jest szczególne istotne w przypadku osób zmagających się z otyłością. Oparcie powinno sięgać powyżej łopatek, aby dokładnie podpierać plecy. Odpowiednie wyprofilowanie fotela pozwoli wygodnie ułożyć na oparciu odcinek lędźwiowo-krzyżowy, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia podczas długich godzin siedzenia przy biurku. Dla prawidłowej kondycji kręgosłupa, duże znaczenia mają również podłokietniki, które dodatkowo odciążają nadgarstki.

Dodatkowe elementy

Istotnym elementem każdego fotela do biura jest zagłówek. Pozwala on na odrobinę odprężenia podczas całego dnia pracy, przede wszystkim na rozluźnienie mięśni szyi. Dodatkowo, fotele biurowe można wyposażyć w podkolannik, który stanowi wsparcie dla kolan, pozwalając zachować kąt prosty między udami a podudziem.

Regulacje

W każdym fotelu do biura powinna znaleźć się funkcja regulacji kąta odchylenia oraz wysokości oparcia, aby jak najlepiej dostosować jego profil do wzrostu pracownika. Tutaj warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym znajduje się pokrętło, aby regulacja była wygodna i prosta. Dużym ułatwieniem w dostosowywaniu ustawień fotela biurowego do sylwetki, jest regulacja wysokości i głębokości siedziska oraz regulacja podłokietników. Na rynku dostępne są modele, które automatycznie, pod uciskiem pleców, dopasowują swój profil do sylwetki siedzącego.

Materiały

Wysokiej jakości fotele obrotowe posiadają metalowe, stalowe lub aluminiowe stelaże. Przed zakupem, należy sprawdzić stabilność podstawy oraz podłokietników. W tym celu, wystarczy usiąść na fotelu i zobaczyć, czy podstawa nie przechyla się na boki. Obicie powinno być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, łatwe do czyszczenia i przyjemne w dotyku. Dobre fotele biurowe zawierają elastyczne wypełnienie z pianki o wysokiej sprężystości. Zwrócenie uwagi na kilka szczegółów podczas zakupu fotela, pozwoli utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji oraz zwiększyć wydajność pracy. Fotel biurowy to inwestycja na lata, dlatego nie warto sugerować się wyłącznie ceną i designem.

Dodaj komentarz

Captcha